Na čo si dať pozor pri zrušení PZP, ak predávate auto cez autobazár?

  • 08.05.2018
  • Kategória: PZP
  • Autor: Ing. Ondrej Izakovič
Na čo si dať pozor pri zrušení PZP, ak predávate auto cez autobazár?
Predávate auto cez autobazár? Na čo musíte myslieť ešte pred tým, kým odovzdáte svoje auto na predaj, ak chcete zrušiť svoje PZP bez problémov? Otvorte článok a čítajte.

Aké povinnosti máte pri ukončení PZP

Pri rušení PZP je zopár vecí, na ktoré musíte myslieť vopred a platí to všeobecne. Obzvlášť to platí pri predaji auta cez autobazár. Musíte predložiť podklady, ktoré poisťovňa k zrušeniu PZP požaduje.

  • V prípade zániku povinného zmluvného poistenia ste povinný poisťovni vrátiť potvrdenie o poistení a zelenú kartu.
  • Súčasne je potrebné dokladovať poisťovni zánik poistenia fotokópiou technického preukazu, kde je urobený záznam o prevode na nového majiteľa, prípadne fotokópiou technického preukazu nového majiteľa.

Rušenie PZP pri predaji cez autobazár – na čom musíte trvať

Ak robíte predaj a aj prepis auta cez autobazár, tak je na mieste väčšia obozretnosť. K zániku vašej zodpovednosti nepríde odovzdaním vozidla do autobazáru, ale až zápisom zmeny držiteľa v technickom preukaze.

Počas tej doby stojí vozidlo v predajni a záujemcovia chodia na skúšobné jazdy. Samozrejme, kým ste zapísaný ako držiteľ vozidla, stále zodpovedáte za škody z prevádzky daného motorového vozidla v rámci vášho PZP.

Ak chcete, aby zrušenie PZP malo hladký priebeh, tak musíte na to myslieť hneď pri odovzdávaní vozidla do autobazáru a dohodnúť vrátenie dokladov pre poisťovňu.

Rozhoduje dátum zmeny držiteľa v evidencii

Pre poistenie je smerodajný záznam v evidencii vozidiel a záznamu v evidencii vozidiel odpovedá aj zápis v technickom preukaze. Ustanovenie § 9 ods. 2) zákona č. 381/2001 z. z. určuje vykonanie zmeny v evidencii vozidiel ako moment, kedy príde k zániku povinného zmluvného poistenia.

Žiadajte fotokópiu technického preukazu

Preto je nutné, aby ste od autobazáru požadovali fotokópiu technického preukazu s vykonaným záznamom zmeny. Žiadne ustanovenie zákona neumožňuje, aby tento zápis nahradilo potvrdenie z autobazáru.

Je potrebné, aby ste boli v tomto prípade obozretný a nekompromisný a trvali na vrátení potvrdenia o poistení a fotokópii technického preukazu so záznamom o prevode, prípadne fotokópiu technického preukazu nového majiteľa.
Ing. Ondrej Izakovič - PZPportal.sk

Ing. Ondrej Izakovič

Pomáham ľuďom a firmám pri výbere a nastavení poistných produktov, aby za ne platili čo najmenej a získali čo najväčší úžitok. Špecializujem sa na poistenie automobilov, zodpovednosti a poistenie podnikateľských rizík.
Zdieľaj:

Ako postupovať

   Porovnajte si ponuky PZP >>

   Vyberte najlepšiu ponuku

   Uzatvorte PZP online

   Zmluvu dostanete na email

Výhody online poistenia

   Porovnanie cien PZP>>

   Zľavy až do 70%

   Uzatvorenie za pár minút

   PZP platí okamžite

   Nemusíte ísť do poisťovne

   Zmluva a zelená karta ihneď na email

Užitočné odkazy

Ako si môžete porovnať ceny PZP

Postup pri uzatváraní PZP online

Ako postupovať pri zmene poisťovne

Ako ukončiť PZP pri predaji auta

Ako môžete zrušiť PZP

Ako postupovať pri dopravnej nehode

Chcete platiť menej za svoje PZP?
Porovnať ceny PZP