PZP na Slovensku ponúka 10 poisťovní. Ktorá z nich je najlepšia?

  • 12.08.2018
  • Kategória: PZP
  • Autor: Ing. Ondrej Izakovič
PZP na Slovensku ponúka 10 poisťovní. Ktorá z nich je najlepšia?
Chcete si uzatvoriť povinné zmluvné poistenie. Spravíte si porovnanie PZP, kde máte viacero poisťovní. Podľa čoho sa rozhodujete? Podľa ceny? Ak áno, tak patríte k väčšine. A pravdepodobne veľa pokaziť nemôžete.

Skôr, než pristúpite k uzatvoreniu povinného zmluvného poistenia, každému z vás môže vŕtať hlavou, ktorá poisťovňa je najlepšia a ktoré povinné zmluvné poistenie je najdokonalejšie z toho, čo ponúka slovenský poistný trh.

PZP upravuje zákon a každá poisťovňa ponúka takmer totožný produkt

Poistná zmluva je obojstranný zmluvný vzťah a to isté platí aj pri PZP s tým rozdielom, že musíte dodržiavať počas prevádzky motorového vozidla veľké množstvo právnych predpisov.

V tomto vzťahu sa poisťovňa zaväzuje za vás uhradiť škodu, ktorú spôsobíte a vy sa zaväzujete, že budete dodržiavať všetky vaše povinnosti spojené s prevádzkou motorového vozidla.

Minimálnu výšku poistného krytia stanovuje zákon. Všetky poisťovne podľa rovnakého zákona posudzujú poistnú udalosť a podľa rovnakého zákona poskytujú plnenie.

Hlavný rozdiel pri PZP je vo výške poistného

Ak sa aj s niektorým známym bavíte, ktorá poisťovňa je najlepšia a ktorá najhoršia a môžete dostať rady, v ktorej poisťovni sa poistiť a v ktorej určite nie, lebo neplnia, je vhodné sa opýtať, čo urobila tá ktorá poisťovňa v rozpore so všeobecnými poistnými podmienkami a či boli splnené všetky vaše povinnosti a doložené všetky vaše doklady, čo ste povinný doložiť.

Jediný rozdiel môže vzniknúť vo výške poistného pre konkrétne vozidlo a konkrétneho majiteľa vozidla a môžu byť malé odchýlky v asistenčných službách. Nemá zmysel, aby ste sa zaoberali, ktorá poisťovňa je dobrá a ktorá zlá.

10 hráčov si rozdelilo celý trh PZP na Slovensku

V súčasnosti na slovenskom poistnom trhu pôsobí 10 poisťovní, ktoré ponúkajú povinné zmluvné poistenie. Či príde ďalší hráč na trh, je veľká otázka, na ktorú je možné skôr odpovedať záporne.

Zdroj: spracované autorom

Veľkosť slovenského trhu, počet vozidiel a počet poisťovní a finančná náročnosť pre tento druh poistenia nedáva veľký trhový priestor pre ďalšieho hráča a etablované poisťovne veľmi ťažko ohrozí na trhu.

Medzi najväčších hráčov na trhu s PZP patrí Kooperativa poisťovňa a Allianz – Slovenská poisťovňa, ktoré spravujú približne 50 % poistného trhu. Ďalších 35 % si delí medzi sebou Uniqa Poisťovňa, Generali poisťovňa a Komunálna poisťovňa a niečo viac ako 15 % si medzi sebou delí posledných 5 poisťovní, Wüstenrot poisťovňa, ČSOB poisťovňa, AXA poisťovňa, Union poisťovňa a najmenší podiel z nich má na trhu Groupama poisťovňa.

Rozhoduje cena, asistenčné služby a sympatie k poisťovni

Skôr si treba uvedomiť nasledovné. Neexistuje dobrá poisťovňa a neexistuje ani zlá poisťovňa. Neexistuje dobré PZP a neexistuje zlé PZP. Existuje len poisťovňa a existuje len PZP a existuje len jeden zákon o PZP.

Vaše rozhodnutia môžu byť ovplyvnené jedine osobnými sympatiami k poisťovni, cenou poistného, zľavami za viac produktov, nejakým detailom v asistenčných službách, ktorý vás osloví na základe osobných skúsenosti z minulosti, dobrými skúsenosťami s komunikáciou voči poisťovni či sprostredkovateľovi – finančnému poradcovi.

Pri rozhodovaní môže mať vplyv aj práca sprostredkovateľa – finančného poradcu, či pri vás stál a bude stáť aj v prípade, keď nepôjde len o uzatvorenie obchodu, ale aj o riešenie poistných udalostí a iných problémov spojených s poistením.

Pri uzatváraní poistnej zmluvy PZP sa treba zaoberať skôr tým, aké sú vaše povinnosti plynúce zo zmluvného vzťahu, ktorý sa odvíja od platnej legislatívy v Slovenskej republike.

Podiel na trhu je rozdelený a veľkosť trhu a veľa hráčov aj tak už teraz má na svedomí, že je u nás jedno z najlacnejších poistení PZP v Európe a že už nie je kam sa moc pohnúť.


Ing. Ondrej Izakovič - PZPportal.sk

Ing. Ondrej Izakovič

Pomáham ľuďom a firmám pri výbere a nastavení poistných produktov, aby za ne platili čo najmenej a získali čo najväčší úžitok. Špecializujem sa na poistenie automobilov, zodpovednosti a poistenie podnikateľských rizík.
Zdieľaj:

Ako postupovať

   Porovnajte si ponuky PZP >>

   Vyberte najlepšiu ponuku

   Uzatvorte PZP online

   Zmluvu dostanete na email

Výhody online poistenia

   Porovnanie cien PZP>>

   Zľavy až do 70%

   Uzatvorenie za pár minút

   PZP platí okamžite

   Nemusíte ísť do poisťovne

   Zmluva a zelená karta ihneď na email

Užitočné odkazy

Ako si môžete porovnať ceny PZP

Postup pri uzatváraní PZP online

Ako postupovať pri zmene poisťovne

Ako ukončiť PZP pri predaji auta

Ako môžete zrušiť PZP

Ako postupovať pri dopravnej nehode

Chcete platiť menej za svoje PZP?
Porovnať ceny PZP