KOOPERATIVA poisťovňa dominuje slovenskému trhu s PZP

  • 20.08.2018
  • Kategória: PZP
  • Autor: Ing. Ondrej Izakovič
KOOPERATIVA poisťovňa dominuje slovenskému trhu s PZP
KOOPERATIVU a jej povinné zmluvné poistenie pozná asi každý. Mnoho ľudí na ňu nadáva, no aj napriek tomu má najväčší trhový podiel v PZP práve táto poisťovňa. Vyzerá to tak, že cena pri PZP stále rozhoduje.

KOOPERATIVA začala ako prvá s PZP na Slovensku

KOOPERATIVA poisťovňa vstúpila na slovenský poistný trh 29. novembra 1990, ako prvá súkromná poisťovňa pod pôvodným názvom KOOPERATIVA česko-slovenská družstevná poisťovňa, a.s.

Hlavným akcionárom od založenia bola najväčšia Rakúska poisťovňa Wiener Städtische Versicherung. Ďalšími akcionármi boli všetky výrobné a spotrebné družstvá, ktoré v tom čase pretrvávali z komunizmu v Československu a pôvodný plán bol zachovať model družstevného poisťovníctva.

Akcionári mali v pláne vybudovať silný holding na území Československa, ale plány im prekazilo rozdelenie Československej republiky.

Počas vývoja poisťovne sa niekoľkokrát menil názov spoločnosti a až v roku 2000 sa jej názov ustálil na podobe, ktorú poznáme aj v súčasnosti, KOOPERATIVA poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group.

Za poisťovňou Kooperativa stále stojí silná poisťovacia spoločnosť Vienna Insurance Group, ktorá pôsobí na Európskom trhu od roku 1824. Zamestnáva 25 tisíc zamestnancov a jej ročné obraty sa pohybujú okolo 10 miliárd eur.

Stabilné tržby a zisky aj napriek silnej konkurencii

Poisťovňa zaznamenala veľmi rýchly rast na poisťovacom trhu. Momentálne je možné viac hovoriť o stagnácii ako o raste. Čo je však podstatné, tak sú čísla, na ktorých sa poisťovňa drží dlhodobo.

Tržby KOOPERATIVA poisťovňa za rok 2017

Podľa tohto to vyzerá fantasticky. Samozrejme, že to hodnotím zo strany poisťovne. Je to silná poisťovňa. Tieto čísla však nič nehovoria o tom, ako KOOPERATIVA plní pri poistných udalostiach. To tu ani nechcem hodnotiť.

Na začiatku do KOOPERATIVY prichádzali klienti zo Slovenskej poisťovne

Od samého začiatku smerovala svoju činnosť na neživotné poistenie a poistenie zodpovednosti firiem a právnických osôb. Hneď po založení v nej hromadne začali poisťovať svoj majetok všetky výrobné a spotrebné družstvá, čím si rýchlo vytvorila základný poistný kmeň.

Aby uspela na trhu, zo začiatku priniesla produkty, ktoré kopírovali poistenia Slovenskej poisťovne, ale veľmi rýchlo začala vnášať do poistenia nové poistné trendy, čím začala silno konkurovať dovtedy jedinej poisťovni na Slovenskom poistnom trhu.

Rastu kmeňa poisťovne prispela aj privatizácia štátnych firiem, kedy majetok spoločností prechádzal do rúk súkromným podnikateľom a tí ho hneď prepoisťovali zo Slovenskej poisťovne do Kooperativy.

Zahraničný akcionár pomohol v rozbehu obchodu

Rakúsky akcionár vniesol do Kooperativy nové obchodné prvky, aké Slovenská poisťovňa ako štátna poisťovňa nepoznala.

Rozšírila po Slovensku sieť obchodných kancelárii a neskôr založila samostatnú agentúru pre maklérov, čím sa jej podarilo rýchle pretlačiť svoje poistné produkty medzi ľudí a po 10 rokoch už zamestnávala 650 pracovníkov, z ktorých skoro polovica boli obchodníci priamo v teréne.

KOOPERATIVA je dlhodobo dvojkou na slovenskom trhu

Kooperativa poisťovňa bola od samého začiatku celkovo dvojkou na slovenskom poistnom trhu a svoje miesto si udržala dodnes.

Na prelome roku 2000 a 2001, keď prišlo k odmonopolizovaniu povinného zmluvného poistenia, Kooperativa sa zapojila silnou kampaňou v rámci povinného zmluvného poistenia a podarilo sa je hneď v prvom roku získať 15 % podiel na trhu PZP.

V roku 2005 bol jej trhový podiel na trhu 21 %. Približne 11 rokov sa držala na druhom mieste v predpise poistného PZP až do roku 2011, kedy dosiahla 23 % podiel na trhu a dostáva sa na prvú priečku v predpise poistného za PZP.

Ing. Ondrej Izakovič - PZPportal.sk

Ing. Ondrej Izakovič

Pomáham ľuďom a firmám pri výbere a nastavení poistných produktov, aby za ne platili čo najmenej a získali čo najväčší úžitok. Špecializujem sa na poistenie automobilov, zodpovednosti a poistenie podnikateľských rizík.
Zdieľaj:

Ako postupovať

   Porovnajte si ponuky PZP >>

   Vyberte najlepšiu ponuku

   Uzatvorte PZP online

   Zmluvu dostanete na email

Výhody online poistenia

   Porovnanie cien PZP>>

   Zľavy až do 70%

   Uzatvorenie za pár minút

   PZP platí okamžite

   Nemusíte ísť do poisťovne

   Zmluva a zelená karta ihneď na email

Užitočné odkazy

Ako si môžete porovnať ceny PZP

Postup pri uzatváraní PZP online

Ako postupovať pri zmene poisťovne

Ako ukončiť PZP pri predaji auta

Ako môžete zrušiť PZP

Ako postupovať pri dopravnej nehode

Chcete platiť menej za svoje PZP?
Porovnať ceny PZP