Biela karta k PZP skončila. Aký doklad musíte mať so sebou v aute?

  • 23.12.2019
  • Kategória: PZP
  • Autor: Mgr. Jaroslav Ilek
Biela karta k PZP skončila. Aký doklad musíte mať so sebou v aute?
Pri PZP došlo k pozitívnej zmene. Od 1.10.2019 platnosť bielych kariet skončila. Vďaka tomu máte v aute o jeden doklad menej. Môžete sa za to poďakovať zmene zákona o povinnom zmluvnom poistení. Aký doklad k PZP musíte mať od teraz vždy so sebou v aute?

Biela karta doteraz slúžila ako doklad o uzatvorení povinného zmluvného poistenia. Museli ste ju mať so sebou vždy v aute, aby ste v prípade potreby vedeli potvrdiť platnosť PZP. Platila však iba na území Slovenska a pri ceste do zahraničia ste museli mať so sebou zelenú kartu.

Nikdy som nevedel pochopiť, na čo je dobré mať 2 karty celý čas v aute, jednu na Slovenku a jednu do zahraničia. Prečo nám nestačila iba jedna? Pre vodičov aj poisťovne to bola zbytočná byrokracia. Je to niečo podobne ako keby ste museli mať jeden občiansky preukaz na Slovensku a druhý pre zahraničie.

Zelená karta k PZP – jediný doklad v aute od 1. októbra

Našťastie je biela karta minulosťou. Od 1.10.2019 stačí mať v aute iba zelenú kartu, ktorú používate aj na Slovensku a tak isto aj v zahraničí.
Zelená karta teraz slúži na to, aby ste sa ňou preukázali pri policajnej kontrole alebo pri prihlasovaní vozidla na dopravnom inšpektoráte. Nič iné so sebou mať nemusíte.

Po zániku PZP musíte odovzdať zelenú kartu svojej poisťovni

Okrem toho, že musíte doručiť do poisťovne doklady k zániku PZP, tak musíte aj odovzdať zelenú kartu. Viac informácii o zániku PZP, aké doklady musíte doručiť do poisťovne a aký je postup pri ukončení PZP, nájdete v článku Ako postupovať po zániku povinného zmluvného poistenia

Aké doklady musíte mať so sebou v aute okrem zelenej karty?

Zelená karta nie je všetko. Skontrolujte si, či ich máte všetky. Okrem zelenej karty musíte mať v aute aj tieto doklady:

  • potvrdenie o emisnej kontrole (pri aute, ktoré je staršie ako 4 roky),
  • potvrdenie o technickej kontrole (pri aute, ktoré je staršie ako 4 roky),
  • osvedčenie o evidencii,
  • doklad o zdravotnej a technickej spôsobilosti ( ak máte nad 65 rokov alebo ste vodič nákladnej dopravy),
  • doklad totožnosti.

Skontrolujte si, že máte v aute naozaj všetko. Pomôže vám to vyhnúť sa zbytočným komplikáciám alebo aj prípadnej pokute.

Prajem veľa šťastných kilometrov bez nehôd a pokút.

Ak si chcete byť istý, že máte naozaj najlepšiu cenu na svojom PZP, tak kliknite na POROVNANIE PZP a preverte si o koľko menej môžete platiť.
Mgr. Jaroslav Ilek - PZPportal.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby za ne platili čo najmenej a získali čo najväčší úžitok. Som zakladateľom tohto webu, webu expertnafinancie.sk a autorom e-booku "7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch". Vediem tím finančných sprostredkovateľov a venujem sa online projektom na podporu profesionality poradcov na Slovensku.
Zdieľaj:

Ako postupovať

   Porovnajte si ponuky PZP >>

   Vyberte najlepšiu ponuku

   Uzatvorte PZP online

   Zmluvu dostanete na email

Výhody online poistenia

   Porovnanie cien PZP>>

   Zľavy až do 70%

   Uzatvorenie za pár minút

   PZP platí okamžite

   Nemusíte ísť do poisťovne

   Zmluva a zelená karta ihneď na email

Užitočné odkazy

Ako si môžete porovnať ceny PZP

Postup pri uzatváraní PZP online

Ako postupovať pri zmene poisťovne

Ako ukončiť PZP pri predaji auta

Ako môžete zrušiť PZP

Ako postupovať pri dopravnej nehode

Chcete platiť menej za svoje PZP?
Porovnať ceny PZP