Ako zrušiť PZP, ak ste predali svoje auto?

  • 24.01.2019
  • Kategória: PZP
  • Autor: Mgr. Jaroslav Ilek
Ako zrušiť PZP, ak ste predali svoje auto?
Pokiaľ ste majiteľom auta, tak počas celej doby musíte mať platné PZP. Keď auto predáte, tak potom dochádza k zániku povinného zmluvného poistenia. Ako postupovať, aby ste mohli bez problémov vypovedať svoje PZP?

Všetky pravidlá o PZP upravuje zákon o povinnom zmluvnom poistení. Okrem iného upravuje aj to ako môžete ukončiť PZP pri predaji auta. Platia tam určité pravidlá, ktoré musíte dodržať, aby zrušenie PZP malo hladký priebeh.

V akom momente môžete zrušiť svoje PZP?

Na to, aby ste mohli vypovedať PZP nestačí podpísať kúpnu zmluvu, zobrať peniaze a odovzdať auto novému majiteľovi.

Pre ukončenie PZP je potrebné, aby na dopravnom inšpektoráte spravili záznam o novom majiteľovi vozidla do technického preukazu. To je práve ten moment, kedy môžete zrušiť svoje PZP.

Ak robíte prepis v rámci toho istého okresu, tak nový majiteľ dostane rovno nový technický preukaz.

Ak robíte prepis do iného okresu, tak nový majiteľ dostane váš technický preukaz, kde bude uvedené jeho meno ako nového držiteľa vozidla. Má 14 dní na to, aby si prihlásil auto do svojho okresu a tam mu potom vystavia nový technický preukaz.

Aký doklad je potrebné doložiť k výpovedi PZP?

V prípade, že sa bavíme o výpovedi PZP z dôvodu prevodu držiteľa auta na inú osobu, v ľudskej reči o zmene majiteľa auta, tak je to veľmi jednoduché.

Poisťovni k výpovedi PZP prikladáte kópiu technického preukazu, kde je urobený zápis nového majiteľa.

Ak je to v tom istom okrese, tak je to už kópia nového technického preukazu a ak auto ide do iného okresu, tak to bude kópia starého technického preukazu, kde bude napísané meno nového majiteľa a to vaše meno bude preškrtnuté.

Aké sú najčastejšie chyby, vďaka ktorým môže byť problém so zrušením PZP?

Najčastejšie vznikne problém s technickým preukazom. Ľudia si zabudnú spraviť kópiu technického preukazu a poisťovňa ju k výpovedi PZP bude požadovať. Naháňať potom nového majiteľa je niekedy naozaj ťažké.

Pri ukončení PZP ste povinný vrátiť poisťovni bielu a zelenú kartu. Ak ste ju odovzdali novému majiteľovi a so splnomocnením, aby si všetko na polícii vybavil sám, tak sa vždy dohodnite, aby vám všetko vrátil a zároveň dal kópiu technického preukazu.

Keď predávate auto cez autobazár, tak to na jednej strane máte bez starostí. Všetko za vás vybaví autobazár. Na druhej strane myslite na to, že pri zrušení PZP budete potrebovať kópiu technického preukazu a vrátiť bielu a zelenú kartu.

Pomôže, ak na to budete myslieť vopred a s autobazárom sa dohodnete na spôsobe zaslania dokladov. Myslieť vopred sa určite vyplatí a zjednoduší vám to celý proces zrušenia PZP.

Mgr. Jaroslav Ilek - PZPportal.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby za ne platili čo najmenej a získali čo najväčší úžitok. Som zakladateľom tohto webu, webu expertnafinancie.sk a autorom e-booku "7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch". Vediem tím finančných sprostredkovateľov a venujem sa online projektom na podporu profesionality poradcov na Slovensku.
Zdieľaj:

Ako postupovať

   Porovnajte si ponuky PZP >>

   Vyberte najlepšiu ponuku

   Uzatvorte PZP online

   Zmluvu dostanete na email

Výhody online poistenia

   Porovnanie cien PZP>>

   Zľavy až do 70%

   Uzatvorenie za pár minút

   PZP platí okamžite

   Nemusíte ísť do poisťovne

   Zmluva a zelená karta ihneď na email

Užitočné odkazy

Ako si môžete porovnať ceny PZP

Postup pri uzatváraní PZP online

Ako postupovať pri zmene poisťovne

Ako ukončiť PZP pri predaji auta

Ako môžete zrušiť PZP

Ako postupovať pri dopravnej nehode

Chcete platiť menej za svoje PZP?
Porovnať ceny PZP