10 tipov ako postupovať pri dopravnej nehode

  • 29.12.2017
  • Kategória: PZP
  • Autor: Mgr. Jaroslav Ilek
10 tipov ako postupovať pri dopravnej nehode
Povinné zmluvné poistenie vám samé o sebe nepomôže, ak vznikne dopravná nehoda. Omnoho dôležitejšie je to, ako v prvom okamihu zareagujete. Je jedno, či ste vinníkom, poškodeným alebo svedkom. Vždy vám pomôže, keď viete ako postupovať pri dopravnej nehode.

Prax a teória sú 2 rozdielne veci. Sám som mal možnosť si to vyskúšať aj v praxi na vlastnej koži. Niekoľko krát ako poškodený a niekoľko krát ako svedok.

Aj napriek tomu, že v praxi som to nikdy nedal úplne presne podľa návodu, tak môžem potvrdiť, že aj teoretická príprava "ako postupovať pri dopravnej nehode" môže byť významným pomocníkom a vďaka nej som to zakaždým omnoho ľahšie zvládol.

1. Kontrola a zabezpečenie vozidla

Bezprostredne po dopravnej nehode zabezpečte svoje auto. Je veľmi vhodné, ak je auto zabrzdené a zabezpečené proti pohnutiu. Robte to, čo môžete – zatiahnite ručnú brzdu, podložte kolesá klinom/kameňom, vytočte kolesá volantom a pod.

Zapnite výstražne svetlá a v rozumnej vzdialenosti od vozidla umiestnite výstražný trojuholník.

Nezabudnite na reflexnú vestu. Bez nej z auta nevystupujte. Ideálne je, ak máte reflexnú vestu pre každého člena posádky.

2. Kontrola posádky

Skontrolujte posádku vo svojom aute a taktiež aj v ďalších vozidlách, ktoré boli účastníkmi dopravnej nehody.

Ak je niekto zranený, tak volajte záchrannú službu (číslo 155). Mne osobe sa viackrát stalo, že v strese som si nevedel spomenúť na všetky čísla. Preto postačuje ak si zapamätáte číslo 112 (číslo tiesňového volania), na ktorom zalarmujete hasičov, záchrannú službu a taktiež políciu.

Do príchodu záchrannej služby poskytnite zraneným prvú pomoc.

3. Zavolanie polície - kedy volať políciu

Políciu nie je potrebné volať vždy. Sú situácie, kedy je polícia pri dopravnej nehode zbytočná. Za dopravnú nehodu ľudia často považujú škodové udalosti, ktoré dopravnými nehodami, tak ako ich klasifikuje zákon, nie sú. Vtedy políciu volať nemusíte. V mnohých prípadoch je zavolanie polície nevyhnutnosťou.

Políciu volajte hlavne v týchto prípadoch:

  • ak došlo pri nehode k zraneniu alebo k úmrtiu osoby,
  • ak škoda prevýši sumu 3.990 € (niekedy je to ťažké odhadnúť),
  • ak dôjde k poškodeniu majetku tretej osoby, vrátane majetku štátu,
  • ak sa neviete dohodnúť, kto bol vinníkom nehody.

4. Údaje účastníkov dopravnej nehody

Pri riešení poistnej udalosti z PZP nie je nič horšie ako keď nemáte údaje o osobe, ktorá bola vinníkom dopravnej nehody. Ak si údaje nezískate hneď na mieste, tak potom ich získate omnoho ťažšie.

Preto si poznačte mená, adresy a telefónne čísla účastníkov nehody a taktiež aj prípadných svedkov. Ak vodič nie je majiteľom vozidla, tak si poznačte meno držiteľa vozidla z TP. Samozrejme nezabudnite si poznačiť údaje o aute ako typ, farbu a EČ.

Vypýtajte si aj údaje na povinné zmluvné poistenie, z ktorého si budete uplatňovať náhradu škody. Údaje nájdete na bielej karte k PZP. Postačuje vám číslo zmluvy PZP a názov poisťovne.

5. Správa o nehode

Tlačivo "správa o nehode" alebo "záznam o dopravnej nehode" musíte mať v aute vždy so sebou. Po nehode ho vypisujte hneď na mieste. Nikdy bez podpisu a dohody na vine neodchádzajte z miesta dopravnej nehody.

Ak ste poškodeným, tak si bez podpísanej správy budete len veľmi ťažko nárokovať náhradu škody z PZP vinníka pokiaľ ste k dopravnej nehode nevolali políciu.

V tomto tlačive je všetko dôležité a nič pri vypisovaní nevynechajte. Je jedno z akej poisťovne tlačivo použijete, všetky sú rovnaké. Okrem popisu situácie nezabudnite na nákres a označenie poškodených častí vozidiel. Nepodpisujte nič, čo ste si neprečítali, neskontrolovali a s čím nesúhlasíte.

6. Využitie asistenčnej služby

Ak máte k svojmu PZP možnosť využitia asistenčných služieb od svojej poisťovne, tak ich určite využite. Môže to byť napr. odťah vozidla, ubytovanie v núdzi, návrat do miesta bydliska, uschovanie nepojazdného auta, náhradné vozidlo a pod.

Rozsah asistenčných služieb závisí od poisťovne a tiež aj od toho, aký balík máte dojednaný v rámci svojho povinného zmluvného poistenia.

7. Nahlásenie poistnej udalosti z PZP

Bezodkladne kontaktujte poisťovňu, kde máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie a nahláste poistnú udalosť. Môžete to spraviť on-line cez web poisťovne alebo telefonicky.

Poistnú udalosť z PZP musíte nahlásiť najneskôr do 15 dní. Ak poistná udalosť vznikla z dopravnej nehody v zahraničí, tak termín na nahlásenie je 30 dní.

8. Oznámenie poškodeného o poistnej udalosti

V prípade, že ste poškodeným, tak nahlasujete poistnú udalosť z PZP do poisťovne škodcu, nie do poisťovne, kde máte svoje povinné zmluvné poistenie vy ako poškodený.

Môže nastať aj taká situácia, že vy nahlásite poisťovni poistnú udalosť, v ktorej ste boli poškodeným, ale ten, kto bol vinníkom dopravnej nehody, poistnú udalosť do poisťovne nenahlási. Práve v tomto prípade pomôže, ak máte podpísané tlačivo správa o nehode.

Ak k dopravnej nehode bola prizvaná aj polícia, tak tá zasiela do poisťovne, kde má vinník svoje PZP, oznámenie o dopravnej nehode. Vinník dopravnej nehody bude musieť dohlásiť poistnú udalosť dodatočne, či sa mu chce alebo nechce.

9. Obhliadka vozidla

Po nahlásení poistnej udalosti poisťovňa, v ktorej má poškodený svoje PZP vykoná obhliadku na oboch vozidlách. Termín obhliadky si s poisťovňou dohodnete telefonicky, resp. vás bude kontaktovať človek, ktorý pre poisťovňu vykonáva obhliadky.

Ak je to možné, tak s opravou škôd počkajte až do vykonania obhliadky. Z PZP dostanete peniaze jedine vtedy, ak škodu spôsobili vám.

Keď ste škodu spôsobili vy a pritom ste si poškodili vlastné auto, tak z PZP nedostanete žiadne peniaze. Ak máte na svoje auto aj havarijné poistenie, tak dostanete peniaze zo svojho havarijného poistenia. V tom prípade si obhliadku objednávate vo svojej poisťovni, kde máte poistenie uzatvorené a ak je iná ako poisťovňa, kde máte PZP, tak obhliadku vozidla absolvujete dvakrát.

10. Poistné plnenie – čo spraviť, aby ste peniaze dostali čo najskôr

Likvidácia poistnej udalosti má svoje pravidlá. Poistné plnenie je až na jej konci a keď chcete dostať peniaze čo najskôr, tak musíte tieto pravidlá dodržať.

Čo vám pomôže urýchliť vyplatenie peňazí z PZP vinníka?

  • Včasné kontaktovanie poisťovne a nahlásenia poistnej udalosti z povinného zmluvného poistenia.
  • Absolvovanie obhliadky vozidla bez zbytočného odkladu.
  • Skoré doručenie všetkých potrebných dokumentov do poisťovne (napr. technický preukaz, vodičský preukaz, doklady k technickej kontrole, správa o nehode k PZP, faktúry za opravu).

Ideálny scenár je taký, že nikdy nebudete musieť riešiť žiadnu poistnú udalosť a preto návod ako postupovať pri dopravnej nehode bude pre vás len teóriou, ktorou možno pomôžete niekomu druhému.

Ak by ste museli predsa len riešiť vlastnú poistnú udalosť, tak pevne verím, že vám týchto 10 stručných rád pomôže aspoň v jednoduchej orientácii ako postupovať.

Prajem veľa šťastných kilometrov bez akejkoľvek dopravnej nehody.
Mgr. Jaroslav Ilek - PZPportal.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby za ne platili čo najmenej a získali čo najväčší úžitok. Som zakladateľom tohto webu, webu expertnafinancie.sk a autorom e-booku "7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch". Vediem tím finančných sprostredkovateľov a venujem sa online projektom na podporu profesionality poradcov na Slovensku.
Zdieľaj:

Ako postupovať

   Porovnajte si ponuky PZP >>

   Vyberte najlepšiu ponuku

   Uzatvorte PZP online

   Zmluvu dostanete na email

Výhody online poistenia

   Porovnanie cien PZP>>

   Zľavy až do 70%

   Uzatvorenie za pár minút

   PZP platí okamžite

   Nemusíte ísť do poisťovne

   Zmluva a zelená karta ihneď na email

Užitočné odkazy

Ako si môžete porovnať ceny PZP

Postup pri uzatváraní PZP online

Ako postupovať pri zmene poisťovne

Ako ukončiť PZP pri predaji auta

Ako môžete zrušiť PZP

Ako postupovať pri dopravnej nehode

Chcete platiť menej za svoje PZP?
Porovnať ceny PZP