Ako postupovať, ak chcete zmeniť PZP?

  • 27.01.2019
  • Kategória: PZP
  • Autor: Mgr. Jaroslav Ilek
Ako postupovať, ak chcete zmeniť PZP?
Čo je najčastejším dôvodom na zmenu PZP? Obyčajne je to práve cena. Väčšina ľudí, ak môže platiť menej PZP, tak to chce využiť. Zmena poisťovne pri PZP má svoje pravidlá. Ak ich nedodržíte, tak zmena sa vám nemusí podariť. Aký je osvedčený postup pri prechode do inej poisťovne?

Povinné zmluvné poistenie nie je dobrovoľné. Ak máte motorové vozidlo, tak ho musíte mať. PZP upravuje zákon o povinnom zmluvnom poistení a viaceré všeobecné pravidlá, ktoré sa týkajú aj iných poistení, upravuje občiansky zákonník.

Postup zmeny PZP som zhrnul do 4 základných krokov.

Porovnajte si ceny PZP

Čo je dôvodom zmeny PZP? Je to cena? Ak ide o cenu a chcete platiť za povinné zmluvné poistenie menej, tak si najskôr zistite, aké ceny ponúkajú iné poisťovne. Môže sa stať, že síce s cenou za existujúce poistenie nie ste spokojný, ale nižšiu cenu inde nezískate.

Ak nájdete PZP, kde môžete platiť menej a je to cena, kvôli ktorej sa vám oplatí spraviť zmenu, tak postupujte ďalej.

Dôvod na zmenu PZP nemusí byť len cena za poistenie. Zväčšuje sa skupina ľudí, ktorí si PZP vyberajú podľa asistenčných služieb a podľa ďalších pripoistení pre svoje auto.

Viaceré poisťovne začali k PZP ponúkať pripoistenia, ktoré čiastočne nahrádzajú havarijné poistenie a v tom prípade cena za PZP naozaj nemusí byť smerodajná.

Zistite si termín výročia aktuálnej zmluvy

Zmenu PZP nemôžete spraviť k dátumu, ktorý si sami poviete. Podstatný dátum a to platí aj pri iných typoch poistenia, je dátum výročia zmluvy. Je to veľmi podstatný dátum.

Od výročia PZP sa odvíjajú viaceré lehoty, ktoré je pri zmene poisťovne dobre poznať:

  • 10 týždňov pred výročím zmluvy je poisťovňa povinná poslať oznámenie o výške poistného za ďalšie poistné obdobie. Máte tak dostatok času rozhodnúť sa, či podáte výpoveď alebo nie.
  • 6 týždňov pred výročím zmluvy PZP musíte najneskôr podať výpoveď povinného zmluvného poistenia.

Podajte výpoveď PZP

Bez výpovede svoje povinné zmluvné poistenie nezrušíte a predĺži sa automaticky a ďalší rok. Výpoveď PZP musíte podať najneskôr 6 týždňov pred výročím zmluvy. Môžete ju podať aj niekoľko mesiacov vopred. Nenechávajte to na poslednú chvíľu.

Výpoveď môžete spraviť osobne na pobočke alebo ju môžete poslať poštou na korešpondenčnú adresu poisťovne. Pri zasielaní poštou je pri 6 týždňovej lehote rozhodujúci termín doručenia výpovede do poisťovne, nie termín podania na pošte.

Uzatvorte si nové PZP

Nové povinné zmluvné poistenie si môžete uzatvoriť z pohodlia domova. Nemusíte nikam chodiť. Vytvorte si porovnanie PZP a kliknite na košík vpravo pri cene za poistenie konkrétnej poisťovne, vyplňte údaje o vozidle a vodičovi. Zmluva je za pár minút hotová a máte ju okamžite k dispozícii.
Mgr. Jaroslav Ilek - PZPportal.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby za ne platili čo najmenej a získali čo najväčší úžitok. Som zakladateľom tohto webu, webu expertnafinancie.sk a autorom e-booku "7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch". Vediem tím finančných sprostredkovateľov a venujem sa online projektom na podporu profesionality poradcov na Slovensku.
Zdieľaj:

Ako postupovať

   Porovnajte si ponuky PZP >>

   Vyberte najlepšiu ponuku

   Uzatvorte PZP online

   Zmluvu dostanete na email

Výhody online poistenia

   Porovnanie cien PZP>>

   Zľavy až do 70%

   Uzatvorenie za pár minút

   PZP platí okamžite

   Nemusíte ísť do poisťovne

   Zmluva a zelená karta ihneď na email

Užitočné odkazy

Ako si môžete porovnať ceny PZP

Postup pri uzatváraní PZP online

Ako postupovať pri zmene poisťovne

Ako ukončiť PZP pri predaji auta

Ako môžete zrušiť PZP

Ako postupovať pri dopravnej nehode

Chcete platiť menej za svoje PZP?
Porovnať ceny PZP