Aké doklady okrem PZP musíte mať v aute, keď sa chcete vyhnúť pokute?

  • 26.12.2019
  • Kategória: PZP
  • Autor: Mgr. Jaroslav Ilek
Aké doklady okrem PZP musíte mať v aute, keď sa chcete vyhnúť pokute?
Mať so sebou doklad o PZP a vodičský preukaz ani zďaleka nestačí. Pri policajnej kontrole ste si to už možno všimli. Ak budete mať v aute všetko, čo by ste mali mať, tak ste vždy v poriadku a vyhnete sa zbytočnej pokute za chýbajúci doklad alebo iným komplikáciám.

Stalo sa už aj mne viackrát, že som nemal v aute pri policajnej kontrole všetko to, čo som mal mať. Nebolo mi však vždy všetko jedno, keď som tŕpol a čakal na rozsudok od policajta. Našťastie som asi vždy natrafil na normálnych policajtov a ani raz som nedostal pokutu, aj keď som mal potom okolo toho zbytočné opletačky.

Ak chcete mať všetko v poriadku, tak majte v aute so sebou vždy všetky nasledujúce doklady.

Doklad totožnosti

Pri kontrole si od vás policajti vypýtajú okrem vodičského preukazu aj občiansky preukaz alebo cestovný pas. Musíte ho mať vždy so sebou a nielen v aute, ale to už je iná téma.

Vodičský preukaz

To je takisto úplná samozrejmosť. Vždy k nemu potrebujete aj doklad totožnosti. A ešte jedna vec. Môžete jazdiť len na vozidle, ktoré patrí do skupiny, na ktoré máte vodičské oprávnenie. Všetky skupiny máte vyznačené na zadnej strane vodičáku.

Osvedčenie o evidencii vozidla

Osvedčenie o evidencii vozidla nie je nič iné ako ľudovo nazývaný technický preukaz. Určite poznáte veľký technický preukaz a malý technický preukaz.

Ten veľký, to je tá A4, ktorú ste dostali pri prihlasovaní auta. Malý technický preukaz je tá malá plastová kartička.

Veľký techničák do auta nepatrí. Je to úradný dokument, ktorý si nechávate doma. Do auta si so sebou beriete vždy len malý technický preukaz.

Doklad o technickej kontrole

Ak máte nové auto, tak 4 roky máte pokoj. Prvýkrát musíte kontrolu na STK s autom absolvovať až po 4 rokoch. Tu býva často problém, stalo sa to raz aj mne, že na STK zabudnete ísť, keďže žijete v tom, že máte nové auto.

Čas ale plynie a ani neviete ako prebehnú 4 roky a nikto vás na to neupozorní, že je čas ísť na technickú kontrolu. Je veľmi užitočné sledovať si termín, aby ste na neho nezabudli.

Pri autách starších ako 4 roky musíte chodiť na STK každé 2 roky. Dokladom o technickej spôsobilosti je malá kartička a nálepky na prednom okne.

Doklad o emisnej kontrole

Tak ako pri technickej kontrole aj emisná je potrebná až pri aute staršom ako 4 roky. Výhodou je, že to dáte jedným vrzom spolu s technickou kontrolou. Emisnú kontrolu musíte absolvovať každé 2 roky bez ohľadu na to, či tankujete benzín alebo naftu.

Doklad o PZP – zelená karta

Povinné zmluvné poistenie musíte mať zo zákona uzatvorené vždy. Ako doklad o tom, že máte PZP, slúži zelená karta.

Mnoho vodičov môže mať zafixované v hlave, že je potrebná aj biela karta. To je však minulosť. Od 1.10.2019 musí mať vodič so sebou vždy len zelenú kartu a platnosť bielej karty skončila. Viac o tejto téme si môžete prečítať v článku Biela karta k PZP skončila. Aký doklad musíte mať so sebou v aute?

Doklad o zdravotnej a psychickej spôsobilosti

Doklad o zdravotnej spôsobilosti sa týka:

  • vodičov skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE,
  • vodičov vo veku nad 65 rokov.

Doklad o psychickej spôsobilosti sa týka:

  • vodičov skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE,
  • vodičov z povolania,
  • vodičov vo veku nad 65 rokov.

Ak vám nejaký doklad chýba, môžete dostať pokutu

Výška pokuty závisí od toho, aký doklad vám chýba a či je priestupok riešený na mieste alebo posunutý na správne konanie. A niekedy to môže závisieť možno aj od policajta, ktorý vás kontroluje.

Výška pokút teraz nie je podstatná. Podstatné je, aby ste ju nikdy nedostali a vždy mali pri sebe všetky potrebné doklady a vtedy je jedno, na akého policajta natrafíte.

Pred jazdou si vždy všetko skontrolujte a budete mať istotu, že pokutu za chýbajúci doklad nemôžete dostať.

Prajem veľa šťastných kilometrov bez zbytočných pokút.
Mgr. Jaroslav Ilek - PZPportal.sk

Mgr. Jaroslav Ilek

Pomáham ľuďom pri výbere a nastavení finančných produktov, aby za ne platili čo najmenej a získali čo najväčší úžitok. Som zakladateľom tohto webu, webu expertnafinancie.sk a autorom e-booku "7 tipov ako ušetriť na finančných produktoch". Vediem tím finančných sprostredkovateľov a venujem sa online projektom na podporu profesionality poradcov na Slovensku.
Zdieľaj:

Ako postupovať

   Porovnajte si ponuky PZP >>

   Vyberte najlepšiu ponuku

   Uzatvorte PZP online

   Zmluvu dostanete na email

Výhody online poistenia

   Porovnanie cien PZP>>

   Zľavy až do 70%

   Uzatvorenie za pár minút

   PZP platí okamžite

   Nemusíte ísť do poisťovne

   Zmluva a zelená karta ihneď na email

Užitočné odkazy

Ako si môžete porovnať ceny PZP

Postup pri uzatváraní PZP online

Ako postupovať pri zmene poisťovne

Ako ukončiť PZP pri predaji auta

Ako môžete zrušiť PZP

Ako postupovať pri dopravnej nehode

Chcete platiť menej za svoje PZP?
Porovnať ceny PZP